Not known Facts About Badanie oct oka

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji website siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposażjust one jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Poza tym, że jest to zupełnie nieinwazyjne badanie – co ma duże znaczenia dla pacjenta – z medycznego punktu widzenia pozwala na:

badanie OCT przedniego odcinka gałki ocznej – w tym przypadku następuje szczegółowa analiza i ocena grubości rogówki. Wyróżnia się tu pachymetrię OCT oraz OCT kąta przesączania.

 Dzięki badaniu AS-OCT możemy ocenić powierzchnię oraz strukturę rogówki – jest to konieczne w przypadku podejrzenia stożka rogówki lub w momencie kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku.

Do prawidłowego wykonania badania SOCT może być konieczne poszerzenie źrenic u pacjenta, co wiąże się z pogorszeniem widzenia (szczególnie z bliska) na około two godziny.

Pracownicy służby zdrowia stosują OCT do diagnozowania i leczenia kilku stanów wpływających na oczy, w tym:

Ozimskiej oraz kliniki okulistycznej w Brzegu, gdzie można skorzystać z tego zaawansowanego badania i skonsultować jego wyniki z naszymi specjalistami.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania Angio – OCT u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią.

Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to badanie niezwykle bezpieczne. To sprawia, że również bez problemu kobiety w ciąży mogą mu się poddać i w żaden sposób nie zagraża to życiu dziecka.

Badanie OCT – wyniki Wyniki, które uzyskamy, powinien zawsze zinterpretować specjalista. Sam wynik jest zazwyczaj dość obszerny, dlatego niemożliwa jest jego samodzielna interpretacja. Nie ma sensu przeszukiwać stron internetowych w nadziei, że znajdziemy specjalny klucz, który dodatkowo pomoże wystawić sobie samemu diagnozę.

Czy OCT oka boli? Nie, badanie OCT nie wywołuje dolegliwości bólowych. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą można wykonać u każdego bez względu na wiek (u dzieci, dorosłych, seniorów i kobiet w ciąży).

Nie ma przeciwwskazań do wielokrotnego wykonywania OCT u tej samej osoby czy obostrzeń wiekowych, chociaż osoby w starszym wieku mogą po nim odczuwać zmęczenie i dezorientację. Możliwość powtarzania badania pozwala na śledzenie submitępów choroby, co w przypadku jaskry, AMD (ang.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *